Student Achievements 2015-16
IDEA 2016 open talent search winners
In the Idea 2016 UAE open talent search competition held at Shining Star School on January 15, 2016, three of our students won in the S5 category of Poetry Writing Competition.
1. Aniketa Ghosh of Class 9 A_F won the 2nd Position Prize
2. Bhagya Narayanan of Class 9 A_F won the 5th Position Prize
3. Shreyash Jagdish Deogirkar of Class 7 A_M won the Jury award of 6th Position Prize.
Winner of Under 15 Category UAE Chess Tournament
Aditya Varun Gampa won the Gold medal and the trophy by winning all rounds in the Under-15 category where 80 children from all over UAE have participated in the 2 day Chess tournament held in Dubai (29th to 30th Jan’2016).
UAE NATIONAL SPORTS DAY WINNER
MOHAMMED FAIZAN YASIN of class 8 A-M secured third place in the 5 km race conducted by the Abu Dhabi Sports Council at the Al Wathba Cycle Track on occasion of the UAE NATIONAL SPORTS DAY on November 25, 2015.
UAE NATIONAL DAY CHESS TOURNAMENT WINNER
Aditya Varun Gampa of class 4F secured first place in the Under 10 category in the UAE National Day Chess Tournament conducted by Abu Dhabi Chess and Cultural club from December 3 to December 5 2015.
Siddhanth Susheel Kurup won the third runner-up prize inBasic A2 category at the 12th UCMAS National ABACUS and MENTAL ARITHMETIC COMPETITION, UAE 2015 held at Al Nasr Leisure Land Dubai on May 15, 2015.
- Took part in the 11th National Karate Championship held in Dubai on 24th April 2015.
- Won 2nd and 3rd position
STUDENT COUNCIL
18th May 2015: The newly selected student council members were honoured at the solemn investiture ceremony which was presided over by, Mr. V.K. Mathu (Advisor to the Board of Governors, ADIS).
The programme began with a foot-tapping welcome song by the choir followed by MMsLitty Thomas (Supervisor of Senior Boys), speaking on the student council selection criteria. The house wardens were also honoured with badges of responsibility.
Students holding positions for the year 2015-2016 are:
Position | Name |
Head Boy | Kartavya Bharghva |
Head Girl | Bhagya Narayanan |
President Activities | Justin Varghese |
Aniketa Ghosh | |
Sports Captain | Varun Kumaravel |
Nafia Nahan | |
Cultural, G.K. & Science Club Secretary | Vaibhav Lamba |
Arjun Jayakumar | |
Eco club Secretary | Mehul Maheshwari |
Zainab Mushir | |
Autumn House Captains | John Shibu |
Alagusivagami | |
Spring House Captains | Adithya Krishna |
Reema Mujtaba | |
Winter House Captains | Firaz Ebrahim |
Jyotika Kakar | |
Summer House Captains | Saran Sreenath |
Labiba Iqbal | |
Prefects | Sushana Suzane Mathew |
Srishti Banerjee | |
Aaron Anson | |
Madhavan Bijukumar | |
Ashmi Shaju | |
Krishna Priya Jaison | |
Nadhitha Shyam | |
Lena Boben | |
Anagha Vinayan Nelli | |
Aman Noushad | |
Ifrah Naaz | |
Anamika Ajithkumar | |
Bezal Sam Denesh | |
Aman Noushad |
End of the year Academic Excellence Awards (2014-15)
Click here to view the selection criteria and list of students.
Table Tennis Tournament
Rahul Tony Theckaneth from Grade 7 B_M won one of the tournament match in the first round of the Table Tennis Tournament conducted by Table Tennis Association of UAE at Al Jazira Sports Club on June 5, 2015.
WORLD ENVIRONMENT DAY ACTIVITY WINNERS
COMPETITION RESULT Grade 2 GREETING CARD MAKING
COMPETITION RESULT Grade 3 PAPER BAG MAKING
Essay Writing Toppers – GRADES 4 AND 5
INTERHOUSE SPORTS RESULTS – TERM1
Interhouse Sports Results – Term 1